„Jedna jedyna” Jørn Lier Horst Kryminalna zagadka prosto z Norwegii

przez Katarzyna Denisiuk

 

Tytuł: „Jedna jedyna”
Autor: Jørn Lier Horst
Wydawnictwo: Smak Słowa
Tłumaczył: Milena Skoczko
Forma książki: ebook
Gatunek: kryminał
Seria: William Wisting (4)
fot. Katarzyna Denisiuk
Nie wiem i nie rozumiem dlaczego książki z serii z Williamem Wistingiem są wydawane bez zachowania jakiegokolwiek logicznego klucza. Najnowsza część jest czwartą z dziesięciu (dziesiąta została wydana w kwietniu 2016 roku). Dotychczas przeczytałam cztery (łącznie z „Jedną jedyną”) i mogę Was jedynie uspokoić, że części nie są na tyle powiązane, żeby wymagały dyscypliny w czytaniu w kolejności, co nie zmienia faktu, że irytujący jest brak logiki.
Koniec z narzekaniem, teraz będzie już tylko lepiej.
Zaginęła Kajsa Berg – utalentowana piłkarka ręczna. Wyszła na trening ze swojego mieszkania i nie dotarła do centrum sportowego oddalonego o 2 minuty drogi. W lesie policjanci odnajdują wykopany dół, który od razu kojarzy się z grobowcem. Wybucha pożar, a na miejscu pożogi zostają odnalezione zwęglone zwłoki mężczyzny przykutego do drzewa. Miejscowi śledczy na czele z komisarzem Williamem Wistingiem próbują rozwiązać kryminalne zagadki. Czy z teoretycznie kompletnie niepasujących do siebie puzzli powstanie pełen obraz?
Kiedy będziecie mieli ochotę na dobry, skandynawski kryminał, bez nadmiernego rozlewu krwi, bez brutalnych scen, z logiczną i interesującą fabułą, to szczerze polecam Horsta. Jego książki czyta się bardzo dobrze, bo są świetnie napisane. Poza tym autor wie co pisze, gdyż jest byłym policjantem i możemy się spodziewać, że nie znajdziemy w fabule merytorycznych błędów.
Jednym minusem są imiona i nazwiska, które przyprawiają o ból głowy, bo jak tu zapamiętać np. Ståle Krekerund, czy Gard Holhjem 😉
PS Dla dzieci i młodzieży Jørn Lier Horst również potrafi napisać bardzo dobre powieści kryminalne. Polecam serię Biuro Detektywistyczne nr 2.
Ocena: 5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz