„Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI” David Grann Prawdziwie, rzetelnie i bardzo interesująco

przez Katarzyna Denisiuk

 

Tytuł: „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI”
Autor: David Grann
Wydawnictwo: W.A.B.
Tłumaczył: Piotr Grzegorzewski
Forma książki: audiobook; czyta Filip Kosior
Gatunek: reportaż, literatura faktu
fot. Katarzyna Denisiuk
W internetową wyszukiwarkę wpisuję słowo Osagowie i na pierwszym miejscu otrzymuję hasło Osage (plemię). Wklikuje się. Kolejno czytam o pochodzeniu, charakterystyce, znanych Osagach i … tyle. Nic o zabójstwach, na które bezpośrednio wskakuje tytuł książki? Dopiero na angielskojęzycznej stronie można zaleźć wzmiankę (sic!), że w latach dwudziestych XX wieku wielu członków plemienia Osagów zostało zamordowanych.
Literatura faktu, którą „wrzuciłam na słuchawki” dotyczy wspomnianego plemienia Osagów, których rezerwat wcielono do nowo powstałego stanu Oklahoma. „Malarz George Catlin mówił o nich jako najwyższych ludziach w Ameryce Północnej, misjonarz Isaac McCoy nazwał ich z kolei bardzo walecznymi i odważnymi, a pisarz Washington Irving najprzystojniejszymi.” Osagowie stali się również najbogatszymi Indianami Ameryki, gdyż na ziemiach przez nich zamieszkanych odkryto bardzo cenne złoża ropy naftowej, które stały się ich przekleństwem…
Dziennikarz „New Yorkera” David Grann w swojej monumentalnej książce będącą swoistym śledztwem, szuka, docieka, tropi. Stara się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób ginęli Osagowie, kto ich mordował i dlaczego? Wyciąga na światło dzienne wszystko to, co chciano zamieść pod dywan. Dociera do dokumentów FBI, czyta zeznania świadków, raporty z autopsji, przekopuje się przez setki materiałów. Wykonał nieprawdopodobną pracę. W każdej minucie audiobooka odnosi się wrażenie, że słuchamy o czymś ważnym, prawdziwym i podanym w bardzo rzetelny sposób.
Reportaż Granna daje nam również wgląd w początki działalności FBI, sposoby prowadzenia śledztw przez ówczesnych agentów oraz rozwiązywania kryminalnych zagadek.
Audiobook czyta Filip Kosior. Znany mi lektor z innych realizacji, również w tej produkcji bardzo dobrze się sprawdził. 8 godzin, 51 minut wstrząsających relacji przekazanych w bardzo interesujący sposób. Reportaż, który byłby doskonałym kryminałem, jest niestety literaturą faktu i głęboką rysą na kartach historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Polecam!
Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz