„Wszystko dla ciebie” Joanna Sykat O życiu…

przez Katarzyna Denisiuk
Tytuł: „Wszystko dla ciebie”
Autor: Joanna Sykat
Wydawnictwo: Replika
Forma książki: ebook
fot. Radek Denisiuk
Agata i Kuba ślubowali sobie miłość, wierność, że będą żyli zgodnie, razem, na dobre i na złe. Życie napisało inny scenariusz. Po kilku wspólnych latach ich relacje psują się, małżeństwo przeżywa kryzys i w końcu dochodzi do krytycznego momentu, kiedy Kuba postanawia odejść. Mnóstwo przykrych słów, wylanych żali i z pary kochających się osób, zostają dwie, żyjące oddzielnie i próbujące poukładać sobie życie na nowo. Ze wspólnie zbudowanego domu, zostały zgliszcza.
Wszystko dla ciebie” opowiedziane jest oczami Agaty, kobiety porzuconej i … w ciąży. Pokocha życie, które w niej rośnie i się rozwija? Powie Kubie, że zostanie ojcem? Poradzi sobie w życiu, gdy nieuchronnie zbliża się koniec umowy o pracę, a stan konta oszczędnościowego nie daje poczucia bezpiecznej i spokojnej przyszłości? W końcu, czy Agata otrząśnie się z marazmu w jaki popadła, odnajdzie siłę, obudzi się by żyć?
Głosem rozsądku Agaty jest ciotka, która niejedno małżeństwo w życiu przeżyła, a jej filozofia życiowa zupełnie odbiega od tej, którą kieruje się jej siostrzenica. W otoczeniu Agaty jest jeszcze przyjaciółka, powierniczka, której może się zwierzać i wypłakiwać żale.
Powiecie banalne. Ot, życie i historia, której myślę żadna kobieta nie chciałaby doświadczyć. O czym tu pisać? Co tu roztrząsać? Nieudane małżeństwo, niespodziewana ciąża, samotne macierzyństwo… Joanna Sykat ma dar ubierania właśnie takich, wydawałoby się powszechnych historii w słowa. Opowiadania o nich, wciągania w rozważania i dialog. Od razu do głowy przychodzą myśli – jak ja postąpiłabym? Możemy utożsamiać się z bohaterką, przyklaskiwać jej mężowi, albo w ogóle stać z boku i być niemym widzem dramatu dwojga ludzi.
Wszystko dla ciebie” ma bardzo ciekawą formę, a nawet „multiformę”, bo oprócz narracji pierwszoosobowej występują fragmenty rozmowy – pamiętnika Agaty z nienarodzonym dzieckiem, korespondencja mailowa oraz sms-y wymieniane z przyjaciółką.
Powieść jest frapująca, wciągająca, doskonała na samotny wieczór. Towarzyszyłam Agacie do końca i bardzo chciałam, żeby wszystko w życiu jej rodziny dobrze się ułożyło. A czy tak się stało, przekonajcie się sami.
Ocena: 5/6

Zobacz również

2 komentarze

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) 30 grudnia 2017 - 16:00

Uwielbiam literaturę polską, ale nie miałam jeszcze przyjemności poznać pióra Sykat, dlatego mam nadzieję to wkrótce nadrobić.

Reply
Katarzyna Denisiuk 30 grudnia 2017 - 17:19

Serdecznie polecam!

Reply

Zostaw komentarz