Podsumowanie 2017 roku

przez Katarzyna Denisiuk
Moje pierwsze podsumowanie roku. Siedziałam i myślałam, myślałam, myślałam i … wymyśliłam. Nie będzie podium, nie będzie lokat, ale za to będzie top 10 razy dwa i kilka słów refleksji.
 
Przeglądając listę przeczytanych w 2017 roku książek zauważyłam, że te najlepsze przytrafiły się w drugiej połowie roku. Myślę, że jest to spowodowane tym, że w sposób bardziej przemyślany dobierałam lektury i reagowałam na „polecajaki” osób, którym mogę zawierzyć, że czytają dobrą literaturę (Wy wiecie, że o Was piszę, dziękuję :-*).
Od zawsze zaczytywałam się w kryminałach i thrillerach. Nadal je czytam i czytać będę, ale coraz częściej sięgam po literaturę współczesną, czy powieść obyczajową, która odkrywa przede mną nieznane mi dotąd lądy 😉 A propos kryminałów, uważam, że polscy Autorzy są świetni! Tak trzymać!
 
Jestem wzrokowcem, dlatego do każdej opinii dodaję zdjęcie. Od kilku miesięcy razem z Radkiem staramy się tworzyć „obrazy” przeczytanych książek. Mam nadzieję, że nasza praca przypadła Wam do gustu. Radek, dziękuję! Wiem, że czasami jestem nie do wytrzymania 😉
 
Przechodząc do meritum, na początku grupowe wyróżnienia.
  • Seria wydawnicza – Wydawnictwo Od Deski do Deski i ich seria na F/Aktach. Kapitalna! Nie wszystkie książki były rewelacyjne, ale w każdej znalazłam coś godnego polecenia.
  • Seria – Kroniki rodziny Clifftonów Jeffrey’a Archera – to była przygoda! Z ogromną przyjemnością sięgałam po każdą kolejną książkę. Saga Rodziny Neshov Anne B. Ragde – ach ta skandynawska prostota i chłód.

 

 

 
Top 10 2017 roku, to książki o których będę pamiętała. Wciągnęły, zaskoczyły, wstrząsnęły, wzruszyły. W kolejności od „najstarszej”:
-”Rdza” Jakub Małecki
-”Ludzie na drzewach” Hanya Yanagihara
-”Całe życie” Robert Seethaler
-”Pępowina” Majgull Axelsson
-”Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezary Łazarewicz
-”Wszystko czego wam nie powiedziałam” Celeste Ng
-”Życie przed sobą” Emile Ajar
-”Gołębiarki” Alice Hoffman
-”Na Wodach Północy” Ian McGuire
 
Osobna kategoria – kryminał/thriller top 10 2017 roku:
-”Susza” Jane Harper
-”Geniusz zbrodni” Chris Carter
-”Milczenie owiec” Thomas Harris
-”Zaklinacz” Donato Carrisi
-”Zombie” Wojciech Chmielarz
-”Czarne nenufary” Michel Bussi
-”Porzuć swój strach” Robert Małecki
-”Krew” Bartosz Szczygielski
-”Cisza. Kronika życia pewnego mordercy” Thomas Raab
-”Kamień” Małgorzata i Michał Kuźmińscy
 

 

Ten rok był bardzo udany. Przeczytanych i wysłuchanych 165 książek. Życzę Wam i sobie mnóstwa niezapomnianych, czytelniczych przygód w 2018 roku. Nie bójcie się sięgać po gatunki dotąd Wam nieznane! Pomyślności w Nowym Roku!

Zobacz również

Zostaw komentarz