„Wszystko czego wam nie powiedziałam” Celeste Ng Poruszająca historia rodziny

przez Katarzyna Denisiuk
Tytuł: „Wszystko czego wam nie powiedziałam”
Autor: Celeste Ng
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczył: Tomasz Wilusz
Forma książki: ebook
fot. Radek Denisiuk
Co za książka! Co za historia! Jestem zachwycona i poruszona. Książka, która wywołała mnóstwo emocji, sprawiła, że wielokrotnie zatrzymywałam się i myślałam, jakie to prawdziwe i tragicznie smutne…
Ameryka, lata 70., rodzina chińskiego pochodzenia. James Lee, Marylin Lee i ich trójka dzieci: Nathan, Lydia i Hannah. Najważniejsza i najbardziej hołubiona jest Lydia – czuje to ona sama, gdyż rodzice całą swoją uwagę skupiają na niej, jak i jej rodzeństwo. Cokolwiek nie zrobią, pozostaje to bez echa. Lydia ma być najlepsza w nauce, ma zostać lekarzem, ma odnieść sukces. Ale to nie wszystko. Musi też być towarzyska, mieć wokół siebie wianuszek oddanych przyjaciół i jasno świecić na firmamencie lokalnej społeczności. Kto udźwignie taki bagaż oczekiwań i pokładanych nadziei? Cierpi Lydia, Nathan i Hannah. Gubią się James i Marylin. Budowla, jaką jest rodzina, rozpada się jak domek z kart…
Lydia nie żyje.
Od zawsze Nath jak nikt inny rozumiał leksykon ich rodziny, sprawy, których nigdy nie potrafili w pełni wytłumaczyć osobom z zewnątrz: że książka czy sukienka to nie tylko coś do czytania czy noszenia; że troska pociąga za sobą oczekiwania, które – jak śnieg – osiadają na tobie, nawarstwiają się i przygnębiają swoim ciężarem.
Ta książka jest ważna, ta książka otwiera oczy, ta książka może uzmysłowić jakie błędy popełniamy/możemy popełnić w relacjach z najbliższymi.
Ta książka przypomina, żeby nie zapomnieć o wydawałoby się bardzo prostych, ale jakże ważnych czynnościach w relacjach rodzic-dziecko: rozmawiaj, słuchaj, szanuj odmienne zdanie, wspieraj i bądź podporą, nie patrz przez pryzmat własnych doświadczeń.
To nie jest poradnik, zbiór moralizatorskich stwierdzeń, ale prosta, prawdziwa historia, z której każdy zaczerpnie to co będzie chciał, to co mu się wyda ważne.
Wspaniała!
Ocena: 6/6

Zobacz również

Zostaw komentarz