„Cisza. Kronika życia pewnego mordercy” Thomas Raab Thriller inny niż wszystkie

przez Katarzyna Denisiuk
Tytuł: „Cisza. Kronika życia pewnego mordercy”
Autor: Thomas Raab
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczył: Marzena Wasilewska
Forma książki: ebook
fot. Radek Denisiuk
Z kart książki: „Książka, na jaką czekali czytelnicy „Pachnidła” Patricka Süskinda, ale także fani Thomasa Harrisa i jego powieści z Hannibalem Lecterem”. Czytałam obydwie powieści, obydwie oceniam bardzo wysoko i nie sposób się nie zgodzić z tym, że „Cisza. Kronika życia pewnego mordercy” ma z wyżej wymienionymi wspólny mianownik. Jaki?
Wyobraźcie sobie, że słyszycie wszystko, macie słuch totalny. Trzepot skrzydeł ptaka, motyla, bicie serca, ba!, bicie serca nienarodzonego jeszcze dziecka. Cały otaczający Was świat, to ogromy kocioł kipiący kakofonią dźwięków wszelakich, z naciskiem na te wwiercające się w mózg i przyprawiające o nieznośny ból głowy, np. paznokieć na tablicy czy widelec na talerzu. Można popaść w obłęd…
Karl Heidemann urodził się z nadwrażliwym słuchem. Spokój przynosi mu tylko cisza, odcięcie się od otaczającego go świata. Przez to staje się odludkiem, samotnikiem, z jednej strony wytykanym przez lokalną społeczność, a z drugiej strony kimś transparentnym. Akt samobójczy matki, którego był świadkiem, uświadamia mu, że śmierć to nic złego, to ukojenie, to kres cierpienia, to dar, który można ofiarować. Karl staje się „posłańcem śmierci”.
Z cegiełek odgłosów budował sobie domniemany wygląd ludzi, których nigdy nie widział, takich, którzy przechodzili obok, albo tych, co wpadali z wizytą.
Dla niego nie liczyło się szczęście żyjących, tylko szczęście zmarłych.
Książka Thomasa Raaba, to historia życia Karla, od narodzin, do śmierci. Życia, które było smutne, tragiczne, okrutne. Życia wzbudzającego skrajne emocje – potępienia i współczucia.
W tej książce nie ma krwawych scen, rozłożenia na czynniki pierwsze aktu zabójstwa, zwyrodnialca czerpiącego radość z zabijania. Za to jest Karl ze swoimi ułomnościami, strachami, filozofią życia ukształtowaną przez otaczający go świat i próbą darowania szczęścia innym, jak i sobie.
Wspólnym mianownikiem przytoczonych na wstępie powieści są ich główni bohaterowie, którzy są nieprzeciętni, wyjątkowi w swym szaleństwie, a odbiór ich zachowań jest niejednoznaczny. Poza tym niepowtarzalny klimat potęguje ciekawość, wywołuje emocje, ale też i niepokój. Nie można przejść koło nich obojętnie.
Nie przypuszczałam, że powieść tak mnie wciągnie. Towarzyszenie zabójcy w jego kolejnych etapach życia, poznanie motywów postępowania, próba ich zrozumienia, nie usprawiedliwienia, było wyjątkowym czasem. Serdecznie polecam nie tylko miłośnikom thrillerów i kryminałów, ale przede wszystkim tym, którzy cenią sobie niebanalne, świetnie napisane historie.
Ocena: 6/6

Zobacz również

Zostaw komentarz