„Za grzechy ojca” Trzymająca poziom druga część cyklu Kroniki rodziny Cliftonów

przez Katarzyna Denisiuk

Tytuł: „Za grzechy ojca”
Autor: Jeffrey Archer
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczył: Wiesław Mleczko, Danuta Sękalska-Wojtowicz
Forma książki: papierowa, dostępna również w formie ebooka

 

Grajcarek – Szczawnica
fot. Katarzyna Denisiuk
 
 
Jeżeli, drogi Czytelniku, trafiłeś na tę książkę Jeffrey’a Archera, to wiedz, że koniecznie należy wcześniej przeczytać „Czas pokaże”, gdyż „Za grzechy ojca” jest drugą częścią cyklu Kroniki rodziny Cliftonów. Owszem, niezorientowany czytelnik zostanie uświadomiony co do tej pory wydarzyło się w życiu głównych bohaterów, jednak jest to bardziej w formie „przypominajki” dla tych co poszczególne części czytają w dłuższych odstępach czasu. Zdecydowanie rekomenduję uzupełnienie sobie wszystkich wiadomości, bo naprawdę warto.
Akcja książki zaczyna się dokładnie w tym momencie, w jakim zakończyła się poprzednia część, czyli jesteśmy świadkami postawienia zarzutu morderstwa i aresztowania Harrego Cliftona, a raczej poległego na morzu Toma Bradshawa, za którego Harry się podaje. Temu zabiegowi przyświecał jeden cel – ochrona kobiety, którą kocha – Emmy Barrington. Harry rezygnując z ujawnienia prawdziwej tożsamości staje przed sądem. Jego adwokatem zostaje bardzo znany i ceniony Sefton Jelks, dzięki któremu zostaje skazany za dezercję, a nie za zabójstwo, na 6 lat więzienia. Do Anglii docierają informacje o śmierci Harrego, w które Emma, jego niedoszła żona i matka dziecka nie chce uwierzyć. Postanawia wsiąść na statek i płynie do Stanów Zjednoczonych, aby zebrać niezaprzeczalne dowody o śmierci, bądź życiu ukochanego.
W tej części cyklu naprawdę sporo się dzieje. Emma działa niczym wykwalifikowany detektyw i współpracując z przychylnymi jej członkami rodziny dąży do odkrycia prawdy o Harrym, a postępując jak rasowa kobieta biznesu, dba o jego interesy. Jakie to są interesy i jaki będą miały wpływ na życie tej pary, nie zdradzę.
W Anglii, w Bristolu, matka Harrego, pogodzona z jego odejściem, cały czas boryka się z codziennymi problemami, sercowymi rozterkami, a nienawidzący jej Hugo Barrington również nie ułatwia jej życia rzucając co rusz kłody pod nogi.
Akcja książki rozgrywa się w latach 1939-1945. Anglia i Stany Zjednoczone przyłączają się do wojny. Młodzi, sprawni i zdrowi mężczyźni zostają wcieleni do służby wojskowej, dlatego też akcja powieści również przenosi się na pola walk. Śledzimy losy i kibicujemy Gilesowi Barringtonowi, synowi Hugo, bratu Emmy, jak i samemu Harremu.
Zakończenie książki, to znów istna bomba i wielki znak zapytania.
Druga część cyklu udowadnia, że kontynuacja może być dobra, może trzymać poziom swojej poprzedniczki, potrafi zaciekawić i zostawić czytelnika z uczuciem niedosytu i przeświadczeniem – chcę więcej! Akcja toczy się na wielu obszarach. Zahaczamy o wojnę, biznes, edukację, sferę uczuć, prawo. A wszystko to jest wyważone i we właściwych proporcjach. Chcę więcej!
PS Bardzo lubię, gdy książka ma dla mnie choćby minimalny pierwiastek edukacyjny. Z tej dowiedziałam się czym są pince-nez 😉

 

Ocena: 5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz