„Milczenie owiec”

przez Katarzyna Denisiuk

Tytuł: „Milczenie owiec” 
Autor: Thomas Harris
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczył: Andrzej Szulc
Forma książki: audiobook; czyta Marian Opania

fot. Katarzyna Denisiuk
Nie tak dawno pewna osoba zapytała mnie, czy oglądam ekranizacje książek, a jeśli tak, to co jest pierwsze – książka, czy film? Bez zająknięcia odpowiedziałam, że czytam a potem ewentualnie oglądam. A tu kilka dni temu naszła mnie refleksja, że Milczenie owiec tylko oglądnęłam i to wieki temu! Doskonała ekranizacja sprawiła, że słuchając audiobooka (dodam, że w świetnej interpretacji Mariana Opani) cały czas miałam przed oczami Jodie Foster i Anthonego Hopkinsa (i o dziwo, zupełnie nie kojarzę pozostałych aktorów).
 
Milczenie owiec, to klasyka gatunku. To doskonały thriller, gdzie jest wszystko to co powoduje, że mamy ciary, chcemy jeszcze, jesteśmy jak roztwór nienasycony a po przeczytaniu ostatniej strony mówimy: ale czad/wow/ekstra/super/świetna/rewelacja/zajebista/mój top 10/najlepszy thriller ever itd. itp. i biegniemy podzielić się wrażeniami z czytającymi znajomymi („współczytaczami”). A, i to nie zakończenie wgniata nas w fotel, ale niemal każda jedna strona.
 
W Stanach szaleje Buffalo Bill pozostawiając po sobie krwawy ślad w postaci zamordowanych młodych kobiet. Nie dość, że je porywa, pozbawia życia, to jeszcze obdziera je ze skóry. FBI kompletnie sobie nie radzi. 
Clarice Starling studentka Akademii FBI w Quantico rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Sekcja nabiera nowej jakości, bo Clarice jest błyskotliwa, pracowita i zdeterminowana. Dostaje zadanie – ma porozmawiać z doktorem Hannibalem Lecterem, pacjentem szpitala dla umysłowo chorych, w przeszłości cenionym biegłym sądowym z zakresu psychologii, zamkniętym za morderstwa i kanibalizm. Lecter może rzucić nowe światło na sprawę Buffalo Billa. Może, ale nie musi. Od niego i od samej Clarice zależy, czy uda się pchnąć śledztwo na nowe tory. Zaczynają prowadzić psychologiczną grę – ja ci dam wskazówkę, ty mi opowiedz o interesującym mnie wydarzeniu z twojego życia… Pamiętacie Hopkinsa w hokejowej masce? Brrr
W momencie, gdy ginie córka pani senator, wszystko staje na głowie, następuje pełna mobilizacja. Czy wygrają wyścig z czasem? Czy uda się znaleźć dziewczynę i pojmać zabójcę?
 

 

 

Do stworzenia takiej książki wcale nie potrzeba było spektakularnych zwrotów akcji, krwawych opisów miejsc zbrodni, cudów techniki, wydumanych wątków i postaci. Wystarczyli doskonale wykreowani bohaterowie, błyskotliwe dialogi, rekwizyty i „szczypta” chorego umysłu.
Wstrząsnąć, nie mieszać. Smacznego!

Zobacz również

Zostaw komentarz