Ebooki i audiobooki – pierwsze kroki

przez Katarzyna Denisiuk
Ebooki kupuję w kilku księgarniach internetowych. Najczęściej są to:
Kupiony ebook ląduje na mojej wirtualnej półce, w tej księgarni, w której go kupiłam. Mogę go zawsze pobrać na komputer lub przesłać na czytnik. Jednak nie wszystkie księgarnie taką możliwość oferują. I tak:
Publio – wysyłka na Kindle i Pocketbook
Woblink – wysyłka na Kindle i Pocketbook
Virtualo – wysyłka na Kindle, Pocketbook i inkBook
Książki można też wysłać na Dropbox, czyli w chmurę. Taka usługa jest dostępna w Publio i Virtualo.
W momencie, gdy pliku nie wysłaliśmy na czytnik albo, gdy nie czytamy na czytniku, tylko np. na tablecie, komputerze albo komórce, to musimy go ściągnąć na komputer a następnie przesłać na urządzenie, na którym będziemy czytać.
Jest kilka opcji:
1.  Gdy posiadamy Kindle – plik można wysłać na nasz adres mailowy na Amazon (czytnik rejestrujemy wcześniej na Amazon i mamy tam swoje konto) i automatycznie zostaje nam on przesłany na Kindle;
2.      Przesłać poprzez kabel – łącze USB – na urządzenie
Można również skorzystać z programu Calibre, ale użytkownicy tego programu doskonale o tej funkcjonalności wiedzą.
Legimi (www.legimi.com) daje nam jeszcze inne możliwości. Otóż jest to baza tysięcy ebooków, z których możemy korzystać płacąc miesięczny abonament. Opłaty są różne w zależności od tego ile miesięcznie chcemy czytać. Tak „kupione” książki możemy czytać na czytnikach inkBook, czy PocketBook. Niestety użytkownicy Kindle z tych zasobów nie skorzystają. Więcej szczegółów znajdziecie na strony internetowej.
Ceny ebooków są generalnie niższe od książek papierowych. Księgarnie bardzo często oferują duże promocje i niejednokrotnie kupiłam upatrzoną książkę w świetnej cenie. Ale kto by śledził te wszystkie strony?! Dlatego rewelacyjnym serwisem jest www.upolujebooka.pl gdzie zawsze sprawdzam, czy dana książka jest w wersji elektronicznej, a jeśli jest, to zaznaczam ją do śledzenia – „powiadom o promocji”. Gdy cena książki zostanie obniżona (można dodatkowo ustawić sobie swój próg cenowy), serwis sam nas o tym powiadomi. Genialne, prawda?
Audiobooki wypożyczam w bibliotece i wtedy są na płycie CD albo kupuję w www.audioteka.pl. Taką książkę słucham na komórce, używając aplikacji audioteki, którą można ściągnąć ze sklepu Play. Ceny audiobooków są wyższe niż ebooków, ale można skorzystać z abonamentów audioteki. Miesięczny abonament to kwota 19,90 i w tej cenie dostajemy jeden punkt, czyli tak naprawdę jedną dowolną książkę na miesiąc. Użytkownicy sieci Play mogą również skorzystać z innego abonamentu – Audiobooki w Play, w ramach którego płacąc 19,99 mamy prawo do ściągnięcia jednej książki. Punkty przyznane nie przepadają. Jeśli w danym miesiącu nie kupiliśmy żadnej książki, w kolejnym możemy kupić dwie (w ramach jednego abonamentu).
Wszystko o czym powyżej napisałam, to strony, portale, serwisy, z których sama korzystam. Na pewno nie wyczerpują możliwości kupowania i czytania książek w wersjach innych niż papierowa. Jeśli chcesz zacząć przygodę z ebookami lub audiobookami a nadal masz wątpliwości, czy pytania, to zapraszam do kontaktu.

Zobacz również

1 komentarz

Katarzyna Denisiuk 23 kwietnia 2017 - 10:21

Dzięki Ania :-*

Reply

Zostaw komentarz